Kadıköy / İstanbul 0850 305 05 48

Kapalı Devre Kamera Hizmetleri

CCTV Kapalı Devre Kamera Sistemi Nedir?

CCTV: İngilizce “Closed Circuit Television” – “Kapalı Devre Televizyon Sistemi” kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulmuş teknik bir terimdir. Günümüzde CCTV sistemi denilince kapalı devre kamera sistemi akla gelmektedir.

CCTV Kamera sistemi görüntü ve sinyallerini belirli konuma ileten ve daha çok güvenlik amacı olarak kullanılan bir sistemdir. Sadece hizmet verdiği alanlarda kullanılan ve belirli kişiler tarafından kullanılan ve erişimi tanımlı monitürler tarafından sağlanan kamera sistemidir. Televizyondan farkı herkese açık gürüntü ve ses sisteminin olmamasıdır. 

CCTV SİSTEMİ UYGULAMA ALANLARI

CCTV sistemi ihtiyaç duyulan görüntü, ses, uzaktan izleme veya kayıtları oynatma gibi hizmetlerin taleb edildiği her yerde kullanılabilir. Evinizin içinde (dadı, hizmetçi vb. takibi) hizmetinden bir vilayetin tamamına dahil CCTV sistemi uygulanabilir.  

Bu sistemin 4 ana bileşeni vardır;

1. Görünt sinyalinin alınması : CCTV güvenlik kameraları

2. Sinyalin taşınması : Video sinyalinin kameradan kayıt cihazına kadar taşınması. Kamera – kayıt cihazı arası sinyal taşıma işlemi cctv kablo, koaksiyel kablo, fiber optik kablo, kablosuz alıcı verici üniteler veya link sistemi ile yapılabilir.
3. Kayıt ve izleme ünitesi: kamera görüntüleri ihtiyaca uygun şekilde
– Sadece izleme yapılabilir : swich (kamera seçici – tek kamera izleme / seçilen kamerayı izleme) , quad (dörtlü izleme veya sekizli izleme), multiplexer (dokuzlu veya on altılı izleme)
– Bilgisayar tabanlı kayıt cihazı ile kaydetme – izleme – uzaktan izleme – kayıtları oynatma
– Stand alone dijital kayıt cihazı ile kaydetme – izleme – uzaktan izleme – kayıtları oynatma
4. Görüntüleri uzaktan izleme için görüntü transfer sistemi. Yerel ağ veya internet, link sistemi veya fiber kablo